Forum informativ
Forum informativ

Va rugam sa va inregistrati deoarece:
*poti adauga linkul si bannerul tau gratuit pe linkultul.ilive.ro
*puteti pastra legatura cu noi.
*aveti acces la toate subiectele forumului.
*deveniti parte din comunitatea forum informativ!

Pentru orice intrebare, sugestie, opinie,sfat sau daca nu ai gasit ceea ce cauti,posteaza sau creaza un topic nou in legatura cu acest subiect.

De asemenea poti folosi si functia search pentru a verifica daca nu s-a mai discutat despre acest subiect.

Informare placuta!
forum informativ

Forum informativ

Sustine acest forum.Like it!

Ultimele subiecte
» CUM SA TRIMITI SMS GRATIS PE MOBIL
Joi Apr 12, 2012 6:42 pm Scris de Admin

» follow twiter forum informativ
Joi Apr 12, 2012 4:45 am Scris de Admin

» Noul mers al trenurilor.Trenurile îşi schimbă numele de duminică
Dum Dec 11, 2011 5:27 pm Scris de Admin

» Top 10 cele mai vandute produse la eMag
Mar Dec 06, 2011 12:10 am Scris de Admin

» 5 minute in jurul pamantului,vedere de la bordul Staţiei Spaţiale Internaţionale,Time Lapse View from Space
Dum Dec 04, 2011 3:42 am Scris de Admin

» sfat sa opresti schimbarea statusului pe yahoo messenger
Sam Dec 03, 2011 5:29 am Scris de Admin

» convert pdf to word,converteste documente pdf in word
Vin Dec 02, 2011 9:20 pm Scris de Admin

» Descarca Yahoo! Messenger 11.5
Joi Dec 01, 2011 8:47 pm Scris de Admin

» 1 decembrie, programul manifestarilor de Ziua Nationala in Iasi
Joi Dec 01, 2011 2:30 am Scris de Admin

» funcțiile Calculatorului din Windows
Lun Noi 21, 2011 11:41 pm Scris de Admin

» Romanian New House Music 2011
Sam Noi 19, 2011 3:04 am Scris de Admin

» download Bitdefender Antivirus Free Edition-protecţie eficientă şi simplificată
Vin Noi 18, 2011 2:39 am Scris de Admin

» YMads.com monetizeaza-ti blogul,site-ul sau forumul tau
Dum Noi 13, 2011 11:00 pm Scris de Admin

» despre Lord of ultima,browser game lansat de Electronic Arts
Dum Noi 13, 2011 9:50 pm Scris de Admin

» Marie Curie, cercetatoarea aniversata de Google la 144 ani de la nastere
Lun Noi 07, 2011 11:38 pm Scris de Admin

» ŞERBAN HUIDU a intrat cu maşina pe contrasens şi a lovit frontal un Logan. Doi pasageri din Dacie AU MURIT
Dum Oct 16, 2011 7:11 pm Scris de Admin

» Noul iPhone 4S costa doar 25
Sam Oct 15, 2011 7:44 am Scris de DeM3nT

» Zilele Iasului 2011,programul sarbatorilor Iasului,concert 14 octombrie
Vin Oct 14, 2011 4:28 am Scris de Admin

» download Windows 8 Developer Preview
Joi Sept 15, 2011 7:59 pm Scris de Admin

» 11 septembrie 2001, zece ani mai tarziu
Dum Sept 11, 2011 4:44 am Scris de Admin

Nu ai gasit ce te intereseaza?Cauta pe Google!

Parteneri
forum gratuit

spune-mi in ce tara sunt,ca sa stiu cum sa mananc

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

spune-mi in ce tara sunt,ca sa stiu cum sa mananc

Mesaj Scris de valentyna la data de Dum Sept 05, 2010 7:54 pm

In Romania stim cu toti cum sta treaba.Asteapta-te sa ti se ofere o a doua portie sau chiar o a treia,plus k stii prea bine:dak esti la o masa romaneasca,va trebui sa repeti de cateva ori lucrul aceasta deoarece gazda va considera refuzul tau de a mai lua ink o portie ca pe un semn de buna crestere sau chiar timiditate, astfel k nu te va lua in serios cand ii vei spune k nu-ti mai este foame! Dak ai sos in farfurie, nu ezita sa inmoi paine in el ca sa-l mananci.Nimeni nu te va considera needucat.Cand ai terminat de mancat, obiceiul este sa pui furculita si cutitul oblic peste farfurie,cu varfurile in jos.

In
Italia lucrurile nu stau foarte diferit de Romania.Odata asezat la masa chiar daca iti este foame, asteapta k gazda sa guste prima si eventual sa tina un toast.Nu te grabi sa golesti farfuria sau sa o stergi cu paine pt k o gazda italiana va considera potrivit sa lasi putina mancare dupa ce ai terminat.Daca nu vrei sa bei vin, nu te atinge de paharul ce ti-a fost umplut.Nu te apuca sa-l dai peste cap,gandindu-te ca este politicos sa scapi de el si sa spui apoi k nu mai vrei ...pt k exista posibilitatea sa te alegi cu ink unul. NU este frumos sa te intinzi peste masa si nici sa te ridici pana nu a terminat toata lumea de mancat.

Daka esti invitat la masa, sau la o petrecere intr-o familie din
Argentina, primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa intarzii de preferat intre 30 si 60 de minute.Gazda nu se asteapta niciodata ca invitatii sa apara la timp, asa k orice ai face, ai grija sa nu fii punctual! Nu de alta dar vei fi considerat un nepoliticos si jumatate! Ai grija ce vorbesti:nu te aventura in dezbateri politice ori religioase!Esti in siguranta atata timp cat abordezi subiecte despre familie si desigur fotbal.Nimeni nu se va supara daca lasi manacare in farfurie dupa ce ai teminat.Cu vinul ai grija:aceasta bautura este legata de ritualuri traditionale de care strainii nu au habar asa k e mai intelept sa te abtii de la a-ti turna singur.Mai bine lasi asta in seama gazdei.

In
Egipt, se mananca cu mana dreapta, conform traditiei... spre exemplu, nu care cumva sa iti folosesti ambele maina.Poti sa ceri linistit ink o portie si este imperativ sa lauzi mancarea si bucatarul daca nu cumva doresti sa fii tinut minte drept "strainul acela plin de fasoane"....Daca esti obisnuit sa iti sarezi in exces mancarea,uita de aceata placere devenita acum interzisa caci, daca la noi e privit doar ca un gest nesanatos, sau nici macar in Egipt este considerat o insulta adusa gazdei si cine ar vrea sa stea langa un egiptean furios?Daca nu vrei sa mananci cat trei , e mai bn sa lasi putin in farfurie, ca sa se stie ca ai terminat.

Austriecii isi pun in poala servetul imediat dupa ce s-au pus la masa.Desi cutitul e prezent la masa incearca sa il eviti : e mai politicos sa folosesti cat mai mult furculita pt a taia mancarea, caci astfel vei complimenta tacit bucatarul pt felurile foarte fragede. Totusi daca vezi k manacarea nu se poate taia usor, mai bn apelezi la cutit decat sa faci o gaura in farfurie sau sa zbori friptura in capul vecinului de masa....La final nu este nevoie sa lasi putina mancare in farfurie pt k aici in sfarsit poti termina tot ce ai in fata..Daca ai terminat vinul din pahar, poti sa ti-l torni singura pe urmatorul.

La o masa
thailandeza, lucrurile stau ceva mai complicate, dar nu e cazul sa dai bir cu fugiti:cu putin antrenament, te poti descurca de minune.La ei lingura si furculita sunt de baza dar mai mananca si cu betisoarele.Lingura se tine in mana dreapta iar furculita se ia cu stanga, pt a te ajuta cu ea. Cutite nu exista asa k dak vrei sa tai ceva, utilizeaza lingura.Thailandezi aseaza mancarea in boluri pe mijlocul mesei, de unde fiecare se serveste, dar este politicos sa astepti sa fii intrebat daca mai vrei ink o portie mai ales k nu-i frumos sa fii u cel care ia ultimul dumicat din bolul comun.La final chiar daca esti plin panan in gat si se accepta sa mai lasi in farfurie putina manacare, orezul trebuie consumat in totalitate:thailandezi au un respect aproape mistic pt el si vor considera k faci risipa daca il lsi in farfurie - DECI taci si inghite!

Pt un strain poate fi un adevarat tur de forta sa ia masa in compania
chinezilor avand in vedere toate regulile pe care trebuie sa le respecte.Principalele ustensile pt mancat sunt betisoarele care trebuie tinute in mana dreapta.Daca esti stangaci ne pare rau dar soarta te-a pedepsit pt k si u va trebui sa tii betele tot in mana dreapta!Cand te servesti din bolurile comune fa-o din cel mai apropiat.Nu te intinde peste masa la felul tau preferat!Daca realizezi k nu iti place felul pe care tocmai l-ai luat in farfurie, nu arunca inapoi in vasul comun, decat daca vrei ca toata lumea sa se cruceasca de gestul pe care l-ai facut.Orezul se mananca dintr-un bol mic pe care il tii cu mana stanga pe care il poti apropia la gura.Astfel poti impinge orezul cu betisoarele direct in gura,

CU CAT VEI INCERCA MAI MULT SA TE ADAPTEZI LA MODUL DE A MANCA AL CULTURII IN CARE TE AFLI, ARATAND ASTFEL CA AI RESPECT PENTRU OBICEIURILE SALE, CU ATAT CONSIDERATIA NATIVILOR PENTRU TINE VA CRESTE!

CALATORIE PLACUTA & POFTA BUNA!

valentyna
moderator

Data de inscriere : 11/07/2010
Varsta : 22
Localizare : IASI

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum