Forum informativ
Forum informativ

Va rugam sa va inregistrati deoarece:
*poti adauga linkul si bannerul tau gratuit pe linkultul.ilive.ro
*puteti pastra legatura cu noi.
*aveti acces la toate subiectele forumului.
*deveniti parte din comunitatea forum informativ!

Pentru orice intrebare, sugestie, opinie,sfat sau daca nu ai gasit ceea ce cauti,posteaza sau creaza un topic nou in legatura cu acest subiect.

De asemenea poti folosi si functia search pentru a verifica daca nu s-a mai discutat despre acest subiect.

Informare placuta!
forum informativ

Forum informativ

Sustine acest forum.Like it!

Ultimele subiecte
» CUM SA TRIMITI SMS GRATIS PE MOBIL
Joi Apr 12, 2012 6:42 pm Scris de Admin

» follow twiter forum informativ
Joi Apr 12, 2012 4:45 am Scris de Admin

» Noul mers al trenurilor.Trenurile îşi schimbă numele de duminică
Dum Dec 11, 2011 5:27 pm Scris de Admin

» Top 10 cele mai vandute produse la eMag
Mar Dec 06, 2011 12:10 am Scris de Admin

» 5 minute in jurul pamantului,vedere de la bordul Staţiei Spaţiale Internaţionale,Time Lapse View from Space
Dum Dec 04, 2011 3:42 am Scris de Admin

» sfat sa opresti schimbarea statusului pe yahoo messenger
Sam Dec 03, 2011 5:29 am Scris de Admin

» convert pdf to word,converteste documente pdf in word
Vin Dec 02, 2011 9:20 pm Scris de Admin

» Descarca Yahoo! Messenger 11.5
Joi Dec 01, 2011 8:47 pm Scris de Admin

» 1 decembrie, programul manifestarilor de Ziua Nationala in Iasi
Joi Dec 01, 2011 2:30 am Scris de Admin

» funcțiile Calculatorului din Windows
Lun Noi 21, 2011 11:41 pm Scris de Admin

» Romanian New House Music 2011
Sam Noi 19, 2011 3:04 am Scris de Admin

» download Bitdefender Antivirus Free Edition-protecţie eficientă şi simplificată
Vin Noi 18, 2011 2:39 am Scris de Admin

» YMads.com monetizeaza-ti blogul,site-ul sau forumul tau
Dum Noi 13, 2011 11:00 pm Scris de Admin

» despre Lord of ultima,browser game lansat de Electronic Arts
Dum Noi 13, 2011 9:50 pm Scris de Admin

» Marie Curie, cercetatoarea aniversata de Google la 144 ani de la nastere
Lun Noi 07, 2011 11:38 pm Scris de Admin

» ŞERBAN HUIDU a intrat cu maşina pe contrasens şi a lovit frontal un Logan. Doi pasageri din Dacie AU MURIT
Dum Oct 16, 2011 7:11 pm Scris de Admin

» Noul iPhone 4S costa doar 25
Sam Oct 15, 2011 7:44 am Scris de DeM3nT

» Zilele Iasului 2011,programul sarbatorilor Iasului,concert 14 octombrie
Vin Oct 14, 2011 4:28 am Scris de Admin

» download Windows 8 Developer Preview
Joi Sept 15, 2011 7:59 pm Scris de Admin

» 11 septembrie 2001, zece ani mai tarziu
Dum Sept 11, 2011 4:44 am Scris de Admin

Nu ai gasit ce te intereseaza?Cauta pe Google!

Parteneri
forum gratuit

ce NU trebuie să faci după o despărţire

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

ce NU trebuie să faci după o despărţire

Mesaj Scris de Admin la data de Dum Aug 15, 2010 8:52 pm

De cele mai multe ori, cuplurile ajung la despărţire în urma unor greşeli, fie a unuia, fie a altuia. Greşelile însă persistă şi după despărţire.

Partenerul alungat încearcă să recâştige încrederea celuilalt, fără să mai ţină cont de nici un fel de reguli, aspect care duce deseori la o înrăutăţire a situaţiei.

Nu îi repeta insistent partenerului să se întoarcă la tine

Înainte de toate, pune-te în locul partenerului tău. Dacă tu ai fi fost dezamăgită de iubitul tău, l-ai fi părăsit şi apoi el te-ar fi rugat insistent, ori de câte ori ar fi avut ocazia, să te întorci la el, care ar fi fost reacţia ta? Nu te-ai fi îndepărtat şi mai mult? De multe ori, încercarea de apropiere nu face decât să răcească şi mai mult relaţia deja afectată de ruptură. Nu fi agitată şi nu acţiona la primul impuls. Lasă lucrurile să decurgă de la sine, nu îi arata că eşti chiar atât de disperată să fiţi din nou împreună.

Nu exagera atunci când vrei să iei legătura cu el

După despărţire vei simţi nevoia, uneori extrem de intensă, de a-l vedea, de a-i vorbi. Încearcă iarăşi să fii cât mai moderată posibil. Nu îl sună întruna, nu îi trimite mailuri şi sms-uri fără limită şi, foarte important, nu îi face vizite neanunţate. Încearcă să fii sau măcar să pari cât de cât detaşată. Orice exces nu face decât să perecliteze orice încercare de reparare a situaţiei.

Nu vorbi cu toată lumea despre despărţire

Despărţirea te poate afecta profund şi din această cauza vei simţi în permanenţă nevoia să vorbeşti despre acest lucru, să te confesezi celor apropiaţi. Rezumă-te însă doar la o prietenă foarte apropiată sau la o persoană în care ai încredere. Nu trebuie să afle toată lumea despre problema ta, deoarece oamenii au grijă de multe ori să ducă vestea mai departe. Şi vei remarca surprinsă cât de mică este lumea, iar eventuale bârfe ajunse la urechea partenerului de care tocmai te-ai despărţit nu îţi va asigura o imagine tocmai favorabilă.

Nu îţi trimite cea mai bună prietenă/ cel mai bun prieten pe post de ambasador al păcii

Nu crede chiar tot ce vezi în filmele americane. O relaţie nu se repară prin intermediul unei terţe persoane. Dimpotrivă, o eventuală vizită a unei a treia persoane nu face decât să şteargă orice urmă de intimitate şi de confort. Partenerul tău se va simţi stânjenit şi nu va dori să vorbească despre o astfel de problemă cu altcineva decât cel mult cu tine. Problema despărţirii ţine exclusiv de cuplu, nu trebuie să mai implice pe nimeni altcineva.

Nu încerca să îl faci gelos

Deşi mulţi consideră că gelozia poate aduce înapoi doi oameni care cândva s-au iubit, lucrurile nu stau chiar atât de simplu. Partenerul tău îţi poate evalua comportamentul ca fiind unul uşuratic şi superficial. Dacă la scurt timp după despărţirea de el te afişezi cu un alt bărbat, el va gândi că de fapt nici măcar nu l-ai iubit cu adevărat şi că ai jucat teatru tot timpul, având în vedere faptul că te-ai ataşat atât de repede de altcineva. În plus , gândeşte-te la faptul că te joci cu sentimentele unei alte persoane, pe care o implici într-o răzbunare la care cu siguranţă nu şi-ar dori să ia parte.

Nu îl spiona

Mai ales în perioadă imediat următoare despărţirii, vei fi tentată să afli despre partenerul tău ce face, unde este, cu cine se întâlneşte şi aşa mai departe. Cum el nu îţi va mai furniza astfel de informaţii, curiozitatea nu îţi va da pace. Încearcă însă să nu dai dovadă de lipsă de maturitate, spionând şi căutând obsesiv informaţii despre ceea ce face. Dacă afli întâmplător, asta e, însă nu o face din proprie iniţiativă. La un moment dat poţi cădea în ridicol.

Nu îţi vorbi partenerul de rău

După despărţire te simţi rănită şi trădată. Implicit vei simţi nevoia să îl ataci pe cel care te-a făcut să suferi şi vei ajunge chiar să îl vorbeşti de rău în faţă celorlalţi. Încearcă însă să te abţii, este posibil să nu ai dreptate, deşi tu eşti convinsă că el e cel care a greşit. În plus, oamenii nu sunt întotdeauna dispuşi să asculte problemele de cuplu ale altora. Le au şi ei pe ale lor.

Admin
Admin

Data de inscriere : 03/07/2010
Localizare : iasi

http://informativ.forumulmeu.ro

Sus In jos

Re: ce NU trebuie să faci după o despărţire

Mesaj Scris de emytzu la data de Vin Sept 03, 2010 4:49 am

Orice ai face incearca sa nu ii dau nici un semn de viata cel putin o saptamana.....

1) pe mess - Nu
2) un sms- Nici sa nu te gandesti
3) un apel - Totalmente Nuuuu

emytzu
moderator

Data de inscriere : 23/08/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de iulianna la data de Dum Sept 05, 2010 3:44 am

sa nu dormi noptile ...noaptea tre sa fii in club sau plimbare sau intr-un bar in care sa te imbeti si sa te distrezi ca sa uiti^^

iulianna
incepator
incepator

Data de inscriere : 03/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Dum Sept 05, 2010 3:50 am

asta e ideea,sa nu ii dai atentie,insa primul impuls e sa ii arunci o ploaie de intrebari,mare parte din ele fiind "de ce-uri"
pe urma da,te calmezi si ...Shit happens pirat asa cum zicea un profesor, o iei de la capat

Admin
Admin

Data de inscriere : 03/07/2010

http://informativ.forumulmeu.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de iulianna la data de Dum Sept 05, 2010 3:52 am

ehe e cam greu so iei de la capat ...cred...dar mai bn e sa nui zici nmk si sa pleci pe moment...dak esti fata dute la shopping sau o manichiura facuta la prietene...dak esti baiat o bere si ink una si tot asa

iulianna
incepator
incepator

Data de inscriere : 03/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 6:13 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare